Yigit C. Bacakoglu Yazılım Mühendisi | Rubyist | Mekanist on Rails

  15/12/2013 at 12:57       by yigit     under ,

Rails nedir?

Rails, Ruby dili ile yazılmış bir web uygulamaları geliştirme çatısıdır. Her yazılımcının bir web uyguluması geliştirmeye başlarken yapması gereken temel işleri Rails sizin için yapıyor ve böylelikle sizin zamanınızı daha değerli işleriniz için ayırmanızı sağlıyor. Diğer dillere göre çok daha az kod yazarak daha çok iş yapmanıza olanak tanıyor. Ayrıca biz Railscilere göre, Rails ile uygulama geliştirmek çok eğlenceli.


Rails bazı konulurda dik kafalı bir dildir. Birşeyleri yapmanın herzaman 'en iyi' yolu olduğunu varsayar ve bu yolda sizi cesaretlendirir ve alternatiflerinin cesaretini kırar. Eğer 'The Rails Way (Rails Yolu)' diye birşey duyduysanız, muhtemelen iş veriminde harika bir artışı keşfetmişsinizdir. Eğer diğer dillerde öğrendiğiniz eski alışkınlıklarınızı Rails geliştirirken de kullanmak isterseniz biraz daha mutsuz tecrübe yaşayabilirsiniz.


Rails felsefesi 2 ana rehber prensipten oluşur:


  • DRY - "Don't Repeat Yourself (Kendini Tekrarlama) " - tekrar tekrar aynı kodları farklı yerlerde yazmanın ne kadar kötü olduğunu söyler.
  • Convention Over Configuration (Genel Proje Konfigürasyon Gelenkleri) - Rails, sizin bir web uyguluması geliştirirken nelere ihtiyacınız olduğuyla ilgili varsayımda bulunur ve projeyi ayağa kaldırmak için onlarca kütüphaneyi tek tek bulup manuel olarak 'require' etmeniz yerine onları otomatik olarak konfigüre eder.
Comment Ruby on Rails Başlangıç - Rails nedir?